وبلاگ تابلو فرش, وبلاگ فرش

مزایا و معایب نقشه چرخیده یا معکوس

انواع نخ و نقشه تابلو فرش

نقشه چرخیده یا معکوس که تعریفش را بطور کامل در ادامه خواهیم آورد، در واقع برای جلوگیری از هزینه های اضافی و استفاده از دار قالی به صورت اقتصادی، استفاده می شود. البته این روش برای خود مزایا و معایبی نیز دارد که کاملا به هر کدام پرداخته خواهد شد.

نقشه چرخیده یا معکوس در واقع همان نقشه معمولی است که فقط بر روی دار قالی جای عرض و ارتفاع با هم جابجا می شود و دلیل این امر هم عدم پاسخگویی عرض دار قالی برای نقشه مورد استفاده است.

 

بگذارید که با یک مثال مفهوم نقشه چرخیده را خدمتتان عرض کنم. فرض کنید نقشه ای با ابعاد 900 گره در 600 لای (رج) برای بافت انتخاب کرده اید ولی داری که شما در اختیار دارید ظرفیت 600 گره دارد وعملا برای 900 گره طرح مورد نظر پاسخگو نیست.

در این حالت راه حل مشکل، چرخاندن نقشه است به این صورت که از شرکتی که وسایل بافت و نخ و نقشه خود را از آن خریداری کرده اید، می خواهید که جای تعداد گره و لای را عوض کند و در نتیجه در نقشه جدید یا همان نقشه چرخیده یا معکوس، 600 گره و 900 لای خواهیم داشت و در این حالت دار ما که ظرفیت 600 گرهی داشت، پاسخگوی نقشه مورد نظر خواهد بود. در نقشه چرخیده، چله کشی هیچ تفاوتی با حالت نقشه معمولی ندارد.

 

 

نقشه چرخیده چیست؟

نمونه ای از نقشه چرخیده

 

 

حال به مزایا و معایب این روش می پردازیم:

مزایا:

 

  1. تعویض دار قالی هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ زمانی برای شما هزینه دارد و با این روش میتوان این هزینه ها را به مقدار زیادی کاهش داد.
  2. یکی دیگر از مزایای این روش کاهش چشمگیر استفاده از چله است که بخصوص در کارهایی که چله شان ابریشم است، باعث کاهش چشمگیر هزینه می شود.

معایب:

 

از معایب استفاده از نقشه معکوس یا چرخیده، تعویض خواب فرش است.

 

 

آیا از نقشه چرخیده یا معکوس استفاده کنیم؟

 

در قالی های زیرپایی به دلیل اهمیت بالای خواب فرش انجام این کار باعث کاهش قیمت و تبدیل فرش به یک فرش ارزان  قیمت می شود و استفاده از این نوع نقشه اصلا توصیه نمی شود ولی در تابلوفرش ها که عملا چیزی به نام خواب وجود ندارد (دلیل عدم وجود خواب در تابلوفرش، اندازه بسیار کم پرز تابلوفرش است) استفاده از این نقشه ها موردی ندارد.

 

البته این مورد زمانی صادق است که شما تابلوفرش را برای مصرف خودتان ببافید وگرنه اگر تابلو فرش برای فروش بافته شود در موقع فروش تابلو فرش حتما تجار این مورد را یک ایراد بسیار بزرگ برای تابلوفرش خواهند دانست و هم شما و هم ما می دانیم که این مورد جز بهانه ای برای پایین آوردن قیمت تابلو فرش نیست.

 

نکته قابل ذکر اینکه در هنگام خرید نخ و نقشه حتما به شرکتی که می خواهید از آن نخ و نقشه  را تهیه کنید درخواست کنید که برای شما نقشه چرخیده ارسال کند و اینکه نحوه نقشه خوانی نقشه چرخیده هیچ تفاوتی با نقشه معمولی ندارد و روال یکسان است.

 

 

نتیجه گیری کلی:

نکته مهم 1: استفاده از نقشه چرخیده اصلا در فرش های زیر پایی توصیه نمی شود.

 

نکته مهم 2: دیده می شود بعضا افراد موضوعاتی را عنوان می کنند که استفاده از نقشه چرخیده یا معکوس باعث ایجاد سایه در چهره ها می شود و یا باعث خرابی تابلوفرش می شود که بیشتر مطالب عنوان شده، واقعیت ندارد. در حالت کلی می توان گفت که استفاده از نقشه چرخیده نه خوب است نه بد و با توجه به مطالب گفته شده شما می توانید خودتان تصمیم بگیرید و از ایجاد هزینه های اضافی جلوگیری نمایید.

اما اگر بخواهیم یک توصیه دوستانه به شما عزیزان داشته باشیم این است که اگر تابلوفرش را برای مصرف خود یا نزدیکانتان می بافید استفاده از نقشه چرخیده هیچ عیبی ندارد ولی اگر میخواهید تابلو فرش را به فروش برسانید حتما استفاده از نقشه چرخیده یک عیب به شمار خواهد آمد.

 

 

در هنگام سفارش حتما با پشتیبانی مجموعه پارسین فرش در تماس باشید تا شما را بصورت کامل در مورد استفاده از نقشه چرخیده راهنمایی کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *