وبلاگ تابلو فرش, وبلاگ فرش

4 روش سریع برای تشخیص فرش دستباف از ماشینی – پارسین فرش

تشخیص فرش ماشینی و دستباف

 

 

یکی از سوالات و دغدغه های همیشه مشتریان و علاقه مندان به فرش در هنگام خرید، نحوه تشخیص فرش دستباف از ماشینی است. در این مقاله قصد داریم 4 روش سریع و کاملا دقیق را برای این موضوع خدمت شما آموزش دهیم. پس حتما تا انتهای مقاله با ما باشید.

 

 

1-همواره به پشت فرش دستباف و ماشینی دقت کنید

 

بهتر است اولین کاری که در هنگام خرید یک فرش انجام دهید این است که به قسمت پشت فرش توجه کنید. پشت فرش آینه تمام نمای نحوه و کیفیت بافت یک فرش است. در بافت فرش به روش ماشینی، چون بافت توسط یک دستگاه اتوماتیک انجام شده است بنابرین همه گره ها کاملا یکدست و منظم در کنار یکدیگر قرار می گیرند و هیچ نامنظمی در ترتیب گره ها دیده نمی شود.

 

اما در فرش دستباف به دلیل بافت توسط انسان، همه گره ها یک شکل و کاملا منظم نیستند و کمی ناهمواری و نا منظمی در گره ها مشاهده می شود. بنابرین مهم ترین تفاوت فرش ماشینی و دستباف را می توان در نوع گره های آن دانست. البته به این نکته باید توجه کرد که این نامنظمی و ناهمواری تا حدی در بافت فرش دستباف قابل قبول است و اگر زیاد باشد یک عیب بسیار بزرگ برای فرش دستباف محسوب می شود و از ارزش آن می کاهد.

 

 

نحوه تشخیص فرش دستباف و ماشینی

تشخیص فرش دستباف از ماشینی

 

 

در شکل بالا مشاهده می کنید که گره های فرش ماشینی کاملا یکنواخت و منظم هستند در حالی که گره های فرش دستباف کمی ناهموار و نامنظم هستند.

 

 

2- متفاوت بودن ریشه ها و لبه ها در فرش های دستباف و ماشینی

 

در فرش های دستباف ریشه فرش جزیی از خود فرش هستند و در واقع قسمت تار های فرش هستند که در انتهایی فرش قرار گرفته اند ولی در فرش های ماشینی ریشه حالت تزیینی داشته و به صورت آماده به انتهای فرش چسبانده می شود. لازم به ذکر است که این ریشه ها با دوخت به فرش ماشینی چسبانده می شود و اگر دقت کنید می توانید جای سوزن را در ریشه فرش ماشینی کاملا مشاهده کنید.

لبه های کناری فرش قسمت بسیار مهمی در فرش می باشد. در واقع لبه ها قسمت پود های فرش هستند که در این قسمت به یکدیگر پیچیده می شوند. در مناطق جغرافیایی مختلف از روش های متنوعی برای پیچیدن لبه های کناری فرش استفاده می شود و با توجه کردن به لبه های کناری فرش می توان متوجه شد که فرش به کدام منطقه است. اما تفاوت فرش ماشینی و دستباف در لبه ها آن است که در فرش دستباف لبه ها با دست دوخته می شود و امکان دارد که لبه ناهموار و غیر مستقیم باشد اما در فرش ماشینی چون لبه ها با دستگاه دور دوخت می شوند کاملا مستقیم، صاف و هموار هستند.

 

 

 

تفاوت اصلی فرش ماشینی و دستباف

تشخیص  فرش دستباف از ماشینی

 

 

 

3- تشخیص تفاوت فرش ماشینی از دستباف با توجه به نقشه و طرح فرش

فرش های دستباف چون به وسیله انسان بافته شده است ممکن است برخی نامنظمی ها و عدم تقارن در نقشه خود داشته باشد. حتی بعضی از بافندگان، بدون استفاده از نقشه و به صورت ذهنی اقدام به بافت فرش می کنند که همین امر موجب عدم تقارن و نامنظمی فرش در نقشه و طرح می شود. اما فرش های ماشینی با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک بافته می شود و معمولا هیچگونه نامنظمی و عدم تقارن در فرش دیده نمی شود.

 

 

4- تشخیص فرش دستباف از ماشینی با دقت به نخ مورد استفاده

 

فرش های ماشینی و دستباف تفاوت دیگری با هم دیگر نیز دارند. این تفاوت در نوع و جنس نخ مورد استفاده در این فرش ها است. در فرش های دستباف معمولا از ابریشم، پنبه و یا پشم استفاده می شود حال آنکه در فرش ماشینی از مواد نایلونی یا ابریشم صنعتی استفاده می گردد. بنابرین با توجه با جنس نخ فرش ها می توان به ماشینی یا دستباف بودن آن ها پی برد.

 

برای هرگونه کسب اطلاع بیشتر در رابطه با این مقاله یا موضوعات مرتبط دیگر لطفا با پارسین فرش در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *