وبلاگ تابلو فرش

6 تفاوت چله ابریشمی و پنبه ای

راهنمای خرید چله تابلو فرش

تفاوت چله ابریشمی و پنبه ای در تابلو فرش چیست؟ برای بافت تابلو فرش یا در هنگام خرید تابلو فرش چله ابریشم بهتر است یا چله ی پنبه ای؟

 

یکی از سوالات همیشگی! بافندگان و خریداران تابلو فرش این موضوع است که کدام نوع جنس چله بهتر است؟ پنبه ای یا ابریشمی؟ می توان گفت که اصلی ترین تفاوت چله ابریشمی و پنبه ای، در قیمت آن هاست و طبیعتا ابریشم قیمت بالاتری دارد. اما علاوه بر قیمت در چه فاکتور ها و پارامتر های دیگری با هم تفاوت دارند؟ لطفا در ادامه با ما باشید تا تفاوت این دو را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

 

تفائت نخ ابریشمی و پنبه ای

نخ  چله پنبه ای

 

6 تفاوت چله ابریشمی و پنبه ای عبارتند از:

 

1- نوع جنس

 

آشکار ترین اختلاف بین چله پنبه ای و ابریشمی در جنس آن هاست. چله ابریشمی از پیله های ابریشمی به دست آمده و ریسیده می شود اما چله پنبه ای از پنبه و کرک تهیه می شود.

 

2- قیمت

 

به دلیل اینکه تهیه ابریشم بسیار دشوار تر از پنبه است، پس قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. می توان گفت قیمت نخ چله ابریشمی 15 الی 20 برابر بالاتر از قیمت نخ چله پنبه ای است.

 

3- ماندگاری و دوام

 

می توان گفت یکی از برتری های مهم چله ابریشمی ماندگاری آن است. چله ابریشمی تحت هیچ شرایطی پوسیده نمی شود و گرما و سرما در آن تاثیر نمی گذارد. اما این مورد در چله پنبه ای صادق نیست و چون در تهیه چله پنبه ای از مواد غیر طبیعی استفاده شده است ممکن است در گذر زمان دچار پوسیدگی شده و تغییرات دما بر کیفیت آن اثر بگذارد.

 

4- شماره و اندازه

 

 تفاوت دیگر چله های ابریشمی و پنبه ای در ضخامت و شماره آن هاست. چله های ابریشمی در ضخامت های 33، 36، 39 و 42 در بازار موجود هستند حال آنکه چله های پنبه ای در ضخامت های 9، 15، 18 و… موجود هستند. ذکر این نکته ضروری است که در چله ابریشمی با رجشمار 50 از شماره 39 و در چله پنبه ای از ضخامت 9 استفاده می گردد.

 

5 – امکان بالازدگی و پایین زدگی در حین بافت

 

در چله ابریشمی بالازدگی و پایین زدگی در حین بافت بیشتر مشاهده می گردد.

 

6-ارزش و قیمت گذاری

 

در هنگام فروش تابلو فرش یکی از معیار های قیمت گذاری، نوع جنس چله آن هاست. تابلو فرش هایی که جنس چله آن ها ابریشمی است قیمت بالاتری خواهند داشت و ارزش آن ها بیشتر خواهد بود.

 

 

تابلو فرش ابریشمی

نخ چله ابریشمی

 

 

باور های اشتباه در مورد تفاوت چله ابریشمی و پنبه ای

 

متاسفانه بعضی اطلاعات نادرست و باور های غلط در مورد تفاوت چله ابریشمی و پنبه ای وجود دارد که باید آن ها را به خصوص در هنگام خرید یا فروش تابلو فرش حتما بدانیم.

 

1-تابلو فرش های دارای چله ابریشمی ظریف تر هستند!

 

این تصور کاملا غلط است زیرا ظرافت بافت تابلو فرش به رجشمار آن باز می گردد و معمولا چون تابلو فرش ها در رجشمار های 45 الی 50 بافته می شوند و در این محدوده رجشمار می توان از هر دو نوع چله ابریشمی و پنبه ای استفاده کرد، بنابرین در ظرافت بافت هیچگونه تفاوتی نخواهند داشت.

 

2- تابلو فرش های بافته شده با چله ابریشمی زیباتر خواهد بود!

 

این موضوع هم کاملا نادرست است. چون بعد از بافت تابلو فرش چله اصلا قابل مشاهده نخواهد بود و هیچی تاثیری در ظاهر و زیبایی تابلو فرش نخواهد گذاشت.

 

3- چله ابریشمی بعد از بافت و قاب گیری تابلو فرش مشخص می شود!

 

این هم باور اشتباهی است چون بعد از بافت تابلو فرش چله به هیچ وجه قابل مشاهده نخواهد بود و نمی توان از ظاهر آن نوع چله را تشخیص داد.

 

 

جمع بندی و نتیجه گیری

 

خریدار تابلو فرش هستم، حالا تابلو فرش با چله پنبه ای بهتر است یا ابریشمی؟ کدام یک را بخرم؟

 

تفاوت اصلی تابلو فرش با چله ابریشمی و پنبه ای در عمر مفید آن هاست و در ظاهر با نگاه به تابلو فرش هیچگاه متوجه نخواهید شد که جنس چله آن ابریشمی است یا پنبه ای. بنابرین اگر نمی خواهید که هزینه زیادی بکنید و صرفا ظاهر تابلو فرش برایتان مهم است، توصیه می شود تابلو فرش با چله پنبه ای بخرید ولی اگر قیمت برایتان مهم نبوده و ارزش تابلو فرش برای شما اهمیت دارد یا قصد فروش آن را بعدا خوهید داشت، می توانید تابلو فرش با جنس چله ی ابریشمی تهیه کنید.

 

بافنده تابلو فرش هستم، حالا در هنگام خرید نخ و نقشه تابلو فرش، با چله پنبه ای بخرم یا ابریشمی؟

 

اگر می خواهید تابلو فرش را برای خودتان ببافید و قصد فروش آن را ندارید چون  تابلو فرش های بافته شده با چله ابریشمی و پنبه ای در ظاهر کاملا یکسان هستند بهتر است چله پنبه ای تهیه فرمایید تا قیمت تمام شده آن برای شما پایین باشد. ولی اگر می خواهید تابلو فرش را بعد از بافت به فروش برسانید توصیه ما چله ابریشمی است چون هم ارزش بالاتری دارد و هم می توانید آن را راحت تر بفروشید

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در این موضوع و یا موضوعات مرتبط دیگر با پشتیبانی پارسین فرش در ارتباط باشید.

شماره تلفن: 09104868680 – 04132310229

(برای تماس در حالت موبایل روی شماره ها کلیک فرمایید)

برای ارتباط در واتساپ کلیک کنید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *