وبلاگ تابلو فرش, وبلاگ فرش, وبلاگ نخ و نقشه

نخ و نقشه ارزان قیمت بخرم یا نخرم!؟

نخ و نقشه ارزان قیمت بخرم یا نخرم!؟

احتمالا شما هم در هنگام گشت و گذار در بازار فرش و تابلو فرش شهر خودتان یا با جستجو در سایت های اینترنتی فروش نخ و نقشه و لوازم بافت فرش و تابلو فرش، متوجه این موضوع شده اید که قیمت ها ارایه شده تفاوت بسیاری باهم دارند و رنج قیمت برای یک محصول خاص خیلی زیاد است.

بعضی از فروشندگان قیمت های بسیار پایین و برخی قیمت های بسیار بالا بروی محصولات خود گذاشته اند. به صورت حتم شما هم با واژه نخ و نقشه ارزان بسیار آشنا هستید و به دنبال خرید از فروشنده ای که با ارزان ترین قیمت محصول شما را می فروشد هستید! به شما توصیه میکنیم قبل از خریدتان این مقاله را مطالعه کنید شاید نظرتان عوض شود!

 

نخ و نقشه چیست؟

 نخ و نقشه اصطلاحا به لوازم و مصالح بافت فرش و تابلو فرش مانند نخ های آن (که معمولا شامل نخ مرینوس و نخ ابریشم است) و سایر موارد مورد نیاز بافت مانند پود ضخیم و نازک، چله پنبه و فایل صوتی نقشه خوان که معمولا به صورت نرم افزاری است، می باشد.

 

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نخ و نقشه، مقاله نخ و نقشه چیست را مطالعه بفرمایید.

 

امرزوه با پیشرفت تکنولوژی بافت فرش و تابلو فرش با وجود نقشه های کامپیوتری و نقشه خوان های صوتی بسیار آسان تر شده است و وجود نقشه کامپیوتری و نقشه خوان صوتی همراه با بسته های نخ و نقشه کاملا ضروری است.

 

برای آشنایی بیشتر با نقشه های کامپیوتری و نقشه خوان های صوتی، توصیه میکنیم مقاله های زیر را مطالعه بفرمایید:

 

 

چرا بعضی فروشندگان نخ و نقشه ارزان قیمت می فروشند؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم معمولا در بازار و یا در فضای اینترنت با قیمت های عجیب و غریبی مواجه می شویم به طوری که بعضی قیمت نخ و نقشه را آنقدر ارزان ارایه می دهند که اصلا آن قیمت منطقی و معقول به نظر نمی آید و همواره با عبارت نخ و نقشه ارزان سعی در اغوای خریداران دارند. حالا سوالی که شاید برایتان پیش آمده باشد این است که چرا ما باید نخ و نقشه ارزان قیمت نخریم؟ در ادامه به دلایل آن خواهیم پرداخت.

 

  • کیفیت پایین نخ ها

در هنگام خرید نخ و نقشه حتما باید به جنس نخ های آن توجه داشته باشیم زیرا هرچه قدر نخ ها مرغوب تر باشند فرش و تابلو فرش ماهم کیفیت بالاتری خواهد داشت. متاسفانه فروشندگانی که نخ و نقشه ارزان قیمت می فروشند معمولا از نخ های بسیار بی کیفیت درجه چندم استفاده میکنند که موجب پایین آمدن کیفیت فرش یا تابلو فرش شما خواهد شد. پس توصیه می شود اصلا از این فروشنگان خرید نکنید چون بدون شک بعدا پشیمان خواهید شد!

 

 

  • کیفیت رنگرزی

کیفیت رنگرزی نخ های بسته های نخ و نقشه بسیار مهم است. اگر رنگرزی نخ ها با دقت بالا و ظرافت انجام نگیرد از زیبایی و کیفیت نهایی تابلو فرش شما کاسته خواهد شد. نخ و نقشه ارزان قیمت معمولا با کیفیت بسیار پایینی رنگرزی می شود و رنگ نخ ها در همه جای نخ ثابت نیست و در جاهایی پر رنگ و در جاهای دیگر کم رنگ است همچنین کیفیت پایین رنگرزی موجب می شود تا پس از مدتی از بافت تابلو فرش، متوجه شوید که رنگ نخ های تابلو فرش عوض شده و یا رنگ های آن درخشندگی خود را از دست داده و مات شده است.

بنابرین این موارد منجر به آسیب دیدن ظاهر تابلو فرش پس از بافت خواهد شد و اگر به دنبال فروش تابلو فرش باشید هیچکس آن را از شما نخواهید خرید!

یک راه حل برای این موضوع آن است که شما از فروشنده ای که قصد خرید نخ و نقشه از آن را دارید درخواست نمونه های بافته شده نمایید تا متوجه شوید که کیفیت نهایی تابلو فرش بافته شده توسط نخ های آن فروشنده چه اندازه است.

 

  • کم بودن مقدار نخ

مقدار نخ از یک رنگ خاص در بسته های نخ و نقشه از طریق نرم افزار های دقیق کامپیوتری و با ترازو های با دقت بالا توسط شرکت های معتبر نخ و نقشه محاسبه می شود تا بافنده با خیال آسوده نسبت به بافت تابلو فرش اقدام نماید و تا پایان بافت به اصلاح نخ کم نیاورد. متاسفانه فروشندگان نخ و نقشه ارزان قیمت چنین محاسبه های دقیقی را انجام نمی دهند و امکان دارد شما در حیف بافت از یک رنگ خاص نخ کم بیاورید. همچنین بعضی از فروشنده های نخ و نقشه ارزان متاسفانه تعمدا مقدار نخ را کمتر از مقدار مورد نیاز به شما تحویل می دهند تا شما با اتمام نخ در حین بافت مجبور شوید دوباره از آن ها نخ خریداری کنید.

این موضوعات باعث به وجود آمدن مشکلات و درد سر های زیادی برای بافنده می شود و حتی ممکن است فروشنده نخ و نقشه ارزان قادر به ارایه نخ مورد نظر شما نباشد و یا به دلیل پایین بودن رنگرزی این فروشندگان، نخی به شما بدهند که با رنگ نخ اولیه تفاوت دارد. مشکلات ذکر شده باعث صرف هزینه و زمان زیادی برای بافنده شده و در نهایت نیز از ارزش تابلو فرش شما نیز کاسته خواهد شد.

 

  • عدم ارایه نقشه خوان صوتی

همانطور که پیشتر گفتیم وجود نقشه خوان صوتی لازمه هر بسته نخ و نقشه است. شرکت های معتبر نخ و نقشه معمولا نقشه خوان های صوتی را به صورت رایگان و یا هزینه بسیار اندک در اختیار خریداران قرار می دهند. اما فروشنده نخ و نقشه ارزان قیمت معمولا نخواهد توانست که نقشه خوان صوتی طرح مورد نظر شما را ارایه دهد و شما برای بافت تابلو فرش خود باید متحمل سختی های زیادی بشوید!

پس حتما قبل از خرید نخ و نقشه مطمئن شوید که فروشنده به شما نقشه خوان صوتی را تحویل خواهد داد یا خیر.

 

  • عدم تطابق طرح نخ و نقشه با ظاهر آن بعد بافت

این موضوع یکی از نکات بسیار مهم است که شما در هنگام خرید نخ و نقشه ارزان قیمت شاید متوجه آن نشوید. قبلا هم گفتیم که شرکت های معتبر نخ و نقشه با استفاده از نرم افزار های دقیق اقدام به تولید نخ و نقشه می کنند و ظاهر تابلو فرش عینا مطابق طرح (عکس) اولیه آن خواهد بود. ولی متاسفانه فروشندگان نخ و نقشه ارزان قیمت به این نرم افزار ها دسترسی ندارند و دقت تولید آن ها بسیار پایین است در نتیجه شما بعد بافت متوجه خواهید شد که ظاهر تابلو فرش شما با طرح آن زمین تا آسمان تفاوت دارد! و تمام زحمات شما برای بافت تابلو فرش بیهوده بوده است.

 

نخ و نقشه ارزان بخرم یا نخرم؟

 

نتیجه گیری و سخن آخر:

به طور طبیعی ما در هنگام خرید به دنبال بهترین و پایین ترین قیمت موجود برای محصول مورد نظر خودمان هستیم اما نکته ای که نباید آن را هیچگاه فراموش کنیم این است که کیفیت و کمیت محصول نباید فدای قیمت پایین آن باشد. عبارت نخ و نقشه ارزان شاید کمی اغوا کننده باشد اما طبق نکاتی که در مقاله گفتیم این ارزان بودن چندان هم بی حکمت نیست و این مثل معروف که هرچه قدر پول بدهی همانقدر آش میخوری در این مورد هم کاملا صادق است. پس همواره سعی کنید در هنگام خرید نخ و نقشه تابلو فرش از فروشندگان و سایت های اینترنتی معتبر که قیمت های مناسب و منطقی (نه ارزان!) دارند خرید نمایید تا خیالتان درهنگام بافت تابلو فرش و پس از آن کاملا آسوده باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع با ما تماس بگیرید.

 

برای مشاوره و راهنمایی در واتساپ لطفا اینجا کلیک کنید.

 

شماره تلفن مشاوره: 09104868680 – 04132310229

(برای تماس در حالت موبایل روی شماره ها کلیک فرمایید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *