وبلاگ نخ و نقشه

نقشه کامپیوتری تابلو فرش و آموزش استفاده از آن

نقشه کامپیوتری

 

امروزه در صنعت قالیبافی بخصوص در بافت تابلوفرش استفاده از نقشه های کامپیوتری بسیار رایج شده است. نقشه کامپیوتری نسبت به نقشه های سنتی دارای مزایای زیادی از جمله تعیین میزان دقیق نخ مورد نیاز است. خوانندگان عزیز میتوانند برای مطالعه بیشتر در زمینه تعریف و مزایای نقشه های کامپیوتری به مقاله نخ و نقشه چیست مراجعه فرمایند.

در این مقاله سعی داریم تا بطور کامل به شما عزیزان نحوه خواندن و کار با نقشه کامپیوتری را آموزش داده و اموزش بافت تابلو فرش شماره ای را خدمت شما عرض نماییم.

 

توجه توجه! نکته خیلی مهم: در صورتی که به نقشه کامپیوتری تابلو فرش دسترسی ندارید می توانید به صفحه دانلود نقشه تابلو فرش رایگان مراجعه کرده و به صورت کاملا رایگان نقشه تابلو فرش را دانلود نمایید و سپس با ادامه ی آموزش ما همراه باشید.

 

نقشه کامپیوتری در واقع مجموعه ای از اعداد و کد می باشد که هر کدام دارای معنا و مفهوم خاصی می باشند که در ادامه به صورت کاملا مفصل به تشریح معنا و مفهوم هر کدام میپردازیم.

 

نقشه کامپیوتری تابلو فرش و آموزش استفاده از آن

نقشه کامپیوتری نخ و نقشه

 

 

در شکل بالا یک صفحه از نقشه کامپیوتری یک طرح را مشاهده می فرمایید. برای درک هر چه بیشتر شما عزیزان قسمت های مختلف شماره گذاری شده است و در ادامه به توضیح هر بخش خواهیم پرداخت.

 

آموزش بخش های مختلف نقشه کامپیوتری (اموزش بافت تابلو فرش شماره ای)

 

بخش یک: کنترل رجشمار

 

21.4 س یعنی 21 سانتیمتر و چهار میلیمتر که بیانگر ارتفاع مناسب این لای از ابتدای شروع فرش یا تابلو فرش می باشد.  این اعداد برای کنترل رجشمار فرش و برای جلوگیری از عیوبی مثل بالازدگی و پایین زدگی در داخل نقشه های کامپیوتری درج می شود. برای کنترل این اعداد، بعد از اتمام این رج، یک متر برداشته و ابتدای آن را بر روی ابتدای رج اول قرار می دهید سپس تا انتهای این رج به صورت عمودی اندازه گیری می کنید. اگر از 21.4 بیشتر شد، فرش یا تابلوفرش شما دچار عیب بالازدگی و در حالت معکوس دچار عیب پایین زدگی شده است. اگر مقداری که اندازه گیری کردید با این عدد برابر بود یعنی رجشمار 50 رعایت شده است. حال اگر مقدار اندازه گیری شده از 21.4 کمتر بود یعنی رجشمار شما بیشتر از 50 و در حالت برعکس یعنی رجشمار کمتر از 50 می باشد.

 

کنترل کردن رجشمار را معمولا هر 10 رج انجام میدهند و نیازی به کنترل آن در هر رج نیست.

 

اگر در داخل نقشه های کامپیوتری که در اختیار دارید این اعداد وجود نداشت میتوانید از اعداد زیر برای رجشمارهای مختلف استفاده نمایید:

 

در رﺟﺸﻤﺎر ٤٦ ﻫﺮ ١٠ رج  1.5 ﺳﺎﻧﺘﻲ ﻣﺘﺮ

در رﺟﺸﻤﺎر ٥٠ ﻫﺮ ٢٥ رج  3.5 ﺳﺎﻧﺘﻲ ﻣﺘﺮ

در رﺟﺸﻤﺎر ٦٠ ﻫﺮ ٣٠ رج  3.5 ﺳﺎﻧﺘﻲ ﻣﺘﺮ

در رﺟﺸﻤﺎر ٧٠ ﻫﺮ ١٠ رج  ١ ﺳﺎﻧﺘﻲ ﻣﺘﺮ

 

بخش دو: شماره لای یا رج

 

این عدد بیانگر شماره لای یا رجی است که شما در حال حاضر مشغول به بافت آن هستید.

 

بخش سه: کد یا شماره رنگ

 

همانطورکه در بالای این عدد نوشته شده است این عدد نشانگر کد یا شماره رنگ از جعبه رنگی طرح می باشد. این شماره رنگ ها بر روی هر یک از نخ ها با یک برچسب مشخص شده است.

 

https://parsincarpet.com/product-category/yarn-pattern/

 

بخش چهار: تعداد گره از یک رنگ خاص

 

این عدد بیانگر تعداد گره موجود از این رنگ در این لای یا رج از کار می باشد.

 

بخش پنج: شماره گره از یک رج برای بافت با یک رنگ خاص

 

این قسمت نشان دهنده شماره گره هایی از این رج است که باید با این شماره رنگ بافته بشوند. سه خط های موجود در این بخش به معنی الی می باشد. بعنوان مثال 47—45 یعنی گره های 45 و 46 و 47.

 

نحوه کار با نقشه کامپیوتری:

 

فرض کنید شما در حال حاضر میخواهید اقدام به بافت لای شماره 153 بکنید. ابتدا نخ شماره یک را با توجه به برچسب هایی که بر روی نخ ها زده شده است، بر می دارید و سپس با در نظر گرفتن شماره گذاری هایی که بر روی چله ها انجام شده است و شماره گره هایی که در جلوی رنگ شماره یک نوشته شده است، اقدام به پیداکردن این گره ها و گره زدن می کنید و همینطور رنگ به رنگ پیش رفته تا لای مورد نظر به اتمام برسد. شماره گذاری هایی که بر روی چله کشی انجام می شود معمولا بصورت 50 تا 50 تا با یک رنگ و 10 تا 10 تا به یک رنگ دیگر انجام می شود که با این رنگبندی شما به راحتی می توانید شماره گره ها را بیابید.

 

امروزه با در دسترس قرار گرفتن گوشی های هوشمند راه های راحت‌تری برای خواندن نقشه های کامپیوتری ایجاد شده است. یکی از این راه های استفاده از اپلیکیشن های نقشه خوان صوتی می باشد. مجموعه پارسین فرش در کنار همه ی بسته های نخ و نقشه خود اقدام به ارایه اپلیکیشن (نرم افزار) و فایل مخصوص همان طرح که برای این اپلیکیشن طراحی شده است، اقدام می نماید.

 

 

عزیزان میتوانند برای اطلاع از مزایای نقشه خوان صوتی به مقاله هفت مزیت نقشه خوان صوتی مراجعه فرمایند و همچینین برای دریافت این اپلیکیشن و فایل مخصوص طرح خود با ما در ارتباط باشند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

برای مشاوره و راهنمایی در واتساپ لطفا اینجا کلیک کنید.

شماره تلفن مشاوره: 09104868680 – 04132310229

رای تماس در حالت موبایل روی شماره ها کلیک فرمایید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *