وبلاگ تابلو فرش

تابلو فرش و خصوصیات آن

تابلو فرش و خصوصیات آن

در این مقاله سعی داریم به تعریف تابلو فرش و اجزای مختلف آن بپردازیم و اطلاعاتی جامع در عین حال خلاصه به سمع و نظر شما عزیزان برسانیم.

 

تعریف تابلو فرش

تابلو فرش به فرش‌هایی با اندازه و طرح خاص گفته می شود و همانگونه که از اسم آن پیداست برای آویختن بر روی دیوار کاربرد دارد و به‌صورت زیرپایی استفاده نمی شود. تابلو فرش بیشتر جنبه تزئینی دارد و معمولاً به دو نوع تابلو فرش دستباف و تابلو فرش ماشینی تقسیم می شود. تابلو فرش یکی از عناصر جدایی ناپذیر دکوراسیون داخلی (بخصوص در سبک کلاسیک طراحی داخلی) در خانه های ایرانی به شمار می رود.

وجه تمایز اصلی بین فرش و تابلو فرش در واقع طرح مورد استفاده در بافت آن است. البته از لحاظ اندازه نیز تابلو فرش ها معمولاً دارای اندازه زیر 2 متر در هر دو بعد هستند.

 

از جمله طرح هایی که در تابلو فرش ها دیده می شود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حیوانات مختلف
 • طرح و نقش گل و گلدان و سبد گل
 • طرح های مذهبی شامل آیات مکان های مذهبی و احادیث
 • مناظر طبیعی مثل رودخانه جنگل کوه دریا و…
 • طرح های مینیاتور
 • طرح های چهره
 • طرح های تندیس
 • طرح های ایرانی اصیل
 • طرح های نقاشان خارجی

برای مشاهده انواع نخ و نقشه تابلو فرش از فروشگاه ما بازدید نمایید.

 

تاریخچه تابلو فرش:

تاریخچه قالیبافی به سده پنجم قبل از میلاد برمی گردد. در ایران نیز قالیبافی در دوره هخامنشی بسیار رونق گرفته ولی رونق بافت تابلو فرش در ایران در دوره ساسانی اتفاق افتاده است و دلیل این حرف هم فرش بهارستان یا بهار خسرو هست که متعلق به این دوران می باشد.

ولی امروزه شهر سردرود واقع در استان آذربایجان شرقی به‌عنوان پایتخت تابلو فرش جهان شناخته می شود. دلیل این امر هم اولا تاریخچه صد ساله تابلو فرش در این شهر و مشغول به کار بودن 7000 نفر از جمعیت 35000 نفری این شهر در قالب 800 کارگاه در صنعت تابلو فرش و همچنین تولید نخ و نقشه تابلو فرش بوده و دوما کیفیت بالای طرح ها مصالح اولیه و بافت انجام شده در این شهر می باشد به طوریکه این آوازه به فراسوی مرزها رفته و تابلو فرش های سردرود در بهترین قصرها و نمایشگاه ها به نمایش درمی آید.

انواع تابلو فرش:

تابلو فرش به سه دسته اصلی تقسیم می شود:

 

 • تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دستباف توسط هنرمندان و استادکارهای ماهر قالیبافی بافته شده و معمولا از الیاف طبیعی برای بافت اینگونه تابلو فرش ها استفاده می شود. الیافی مانند پشم، کرک ابریشم، نخ مرینوس و پنبه در اجزای مختلف تابلو فرش استفاده می شود. در بافت این نوع تابلو فرش نخ و نقشه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اینگونه تابلو فرش بدلیل صرف زمان، دقت و ظرافت زیاد توسط بافنده، دارای ارزش، قیمت و اصالت بالایی هستند.

 

تابلو فرش دستباف

تابلو فرش دستباف

 

 • تابلو فرش ماشینی

توسط دستگاه های تولید فرش ماشینی تولید شده و معمولا در تولید آن ها از الیاف مصنوعی مانند الیاف ویسکوز استفاده می شود.

قیمت اینگونه تابلو فرش ها در مقایسه با تابلو فرش دستباف پایین تر است و همین عامل و اینکه تشخیص آن از تابلو فرش دستباف سخت است باعث شده است تا مشتریان خاص خود را داشته باشد.

تابلو فرش ماشینی

تابلو فرش ماشینی

 

 • تابلو فرش چاپی

توسط دستگاه های چاپگر خاص بر روی الیاف مصنوعی چاپ می شوند. در این حالت هر طرح دلخواه را می توان بر روی این الیاف با کیفیت بالا چاپ کرد.

برای تشخیص این نوع تابلو فرش ها می توان به این نکته اشاره کرد که در تابلو فرش دستباف و ماشینی از تعداد رنگ محدودی استفاده می شود و همین امر سبب می شود که کیفیت تصویر پایین تر بوده و کمی متفاوت از آن عکس مورد نظر باشد ولی در تابلو فرش های چاپی تعداد بالایی رنگ استفاده می شود به همین دلیل تصویر روی تابلو فرش بسیار شبیه به واقعیت و عکس مورد نظر می شود.

 

تابلو فرش چاپی

تابلو فرش چاپی

 

نقشه های مورد استفاده در تابلو فرش

در گذشته از نقشه های سنتی یا شطرنجی برای بافت تابلو فرش استفاده می شد ولی امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ظهور نرم افزارهای جدید تقریبا در تمامی موارد از نقشه های کامپیوتری برای بافت تابلو فرش استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقشه شطرنجی و کامپیوتری می توانید به مقاله نخ و نقشه چیست مراجعه فرمائید.

نخ های مورد استفاده در تابلو فرش:

ابریشم طبیعی یا مصنوعی:

برای براقی و برجسته کردن قسمت های خاصی از تابلو فرش از ابریشم استفاده می شود. البته تابلو فرش های تمام ابریشم نیز وجود دارد که بدلیل قیمت بالای ابریشم و سختی بافت، کالایی لوکس و گران بها محسوب می شوند.

کرک:

تابلو فرش های کرکی هم بدلیل قیمت بالای کرک دارای ارزش زیاد و قیمت زیاد هستند.

نخ پشمی:

از پرکاربردترین مواد اولیه در تولید فرش و تابلو فرش است و با توجه به مرغوبیت پشم قیمت تابلو فرش های بافته شده از پشم تعیین می شود.

نخ پنبه:

 از این نخ غالبا در تار و پود فرش استفاده می شود و در پرز تابلو فرش به هیچ عنوان استفاده نمی شود.

نخ های مصنوعی مانند اکریلیک و ویسکوز و …:

اینگونه نخ ها بیشتر در تابلو فرش های چاپی و ماشینی استفاده می شود.

 

قاب تابلو فرش:

بهتر است تابلو فرش بدون قاب خریداری شود تا هم از اصالت و کیفیت آن اطمینان حاصل شود و هم دستمان در انتخاب قاب باز باشد.

قاب در زیبایی تابلو فرش تاثیر مستقیم دارد پس اگر طرح انتخابی تابلو فرش پیچیده و پرکار است بهتر است قاب طرح و رنگ شلوغی نداشته باشد زیرا در این صورت طرح تابلو فرش زیاد به چشم نمی آید و زیبایی تابلو فرش دیده نمی شود.

معمولا در دکوراسیون های مدرن از قاب های تک رنگ و ساده و در دکوراسیون های سنتی از قاب های طرحدار استفاده می شود.

یک نکته مهم اینکه به هیچ وجه از شیشه در قاب تابلو فرش برای محافظت استفاده نشود چون باعث فرسودگی و پوسیدگی تابلو فرش می شود.

 

پارامترهای موثر در قیمت تابلو فرش دستباف:

 

 • اصالت طرح یا نقشه:

هرچقدر طرح یا نقشه اصیل تر و منتسب به اساتید و هنرمندان بزرگ عرصه طراحی باشد و طرح، طرحی امضا دار باشد، قیمت آن بیشتر خواهد بود.

 • ابعاد تابلو فرش:

ابعاد دوسر تابلو فرش چه در عرض و چه در ارتفاع باید یکسان و مطابق با ادعای فروشنده باشد. اینکار به ‌راحتی توسط یک متر انجام می شود. به همین دلیل گفته می شود که تابلو فرش بدون قاب تهیه شود چون در بعضی مواقع نمی توان این عیب را در تابلو فرش قاب شده مشاهده کرد.

 • کیفیت و نوع نخ و نقشه مورد استفاده در آن:

کیفیت و نوع نخ و نقشه و علی الخصوص نخ مورد استفاده در آن از عوامل مهم تعیین قیمت تابلو فرش است؛ مثلا استفاده از ابریشم مصنوعی به جای ابریشم طبیعی در تابلو فرش هایی که ابریشم زیادی دارند می تواند قیمت را تا یک سوم کاهش دهد.

 

 • اندازه تابلو فرش:

تابلو فرش هایی با اندازه بزرگتر و با جنس یکسان، گرانتر هستند.

 • کجی تابلو فرش:

تابلو فرش نباید کج باشد برای اطمینان از عدم کجی می توان دو طرف تابلو فرش را روی هم گذاشت و اگر دو طرف آن بر روی هم افتادند یعنی تابلو فرش کجی ندارد در غیر این صورت تابلو فرش کج است.

 • بافت تابلو فرش:

با مشاهده پشت تابلو فرش می توان یکنواختی و درشتی یا کوچکی گره ها را مشاهده کرد و هرچقدر گره ها ریزتر و یکنواخت تر باشد کار دارای ارزش بیشتری است.

 

 • پرداخت تابلو فرش:

اگر تابلو فرش توسط افراد ماهر پرداخت شود باعث افزایش کیفیت ظاهری و در نتیجه افزایش ارزش آن می شود و حالت برعکس نیز کاملا صادق است.

نکات بسیارمهم در حین خرید تابلو فرش که باید مد نظر قرار داد:

نکته اول اینکه در خرید تابلو فرش سعی شود که تابلو فرش بدون قاب خریداری شود تا عیوبی مانند کجی و یکسان نبودن ابعاد به راحتی دیده شود و همچنین با توجه به نکاتی که گفته شد و با در نظر گرفتن  دکوراسیون منزل خود، قاب تابلو فرش انتخاب شود.

دوم اینکه هنگام خرید تابلو فرش باید بیشتر به پشت کار توجه شود تا روی کار؛ زیرا این پشت کار است که هم عیوب ابعادی و هم کیفیت بافت را نشان می دهد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش و خرید تابلو فرش دستباف با ما تماس بگیرید.

برای مشاوره و راهنمایی در واتساپ لطفا اینجا کلیک کنید.

شماره تلفن مشاوره: 09104868680 – 04132310229

(برای تماس در حالت موبایل روی شماره ها کلیک فرمایید)

مطالب مرتبط

2 نظر در “تابلو فرش و خصوصیات آن

 1. جعفر عزیزی گفت:

  مطلب بسیار مفید و جذابی بود
  فقط یه سوال تابلوفرش ماشینی رو چطوری میتونیم از تابلوفرش دستباف تشخیص بدیم؟

  1. پارسین فرش گفت:

   با سلام و ممنون از نظر شما.
   به زودی مطلب کاملی در رابطه با پرسش شما در وبلاگ منتشر خواهیم کرد. پس حتما با ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *