وبلاگ تابلو فرش, وبلاگ فرش, وبلاگ نخ و نقشه

نخ ابریشم و کاربرد آن در فرش و تابلو فرش

ویژگی های نخ ابریشم و کاربرد آن در فرش و تابلو فرش

نخ ابریشم یکی از پرکاربردترین نخ ها در صنعت قالیبافی می باشد و دلیل این امر هم دارا بودن ویژگی های خاص و منحصر بفردی است که این نخ را مناسب استفاده برای قالیبافی کرده است. این نخ یکی از گرانبهاترین نخ های مورد استفاده در بافت فرش محسوب می شود و مقادیر مختلفی از این نخ در بافت فرش و تابلوفرش استفاده می شود که طبیعتا با افزایش میزان مقدار و قیمت ابریشم، قیمت فرش یا تابلو فرش هم افزایش می یابد. همچنین در بسته های نخ و نقشه تابلو فرش و فرش نیز معمولا از نخ ابریشم استفاده می گردد.

 

ما در این مقاله سعی داریم تا بصورت جامع به ابعاد مختلف این نخ گرانبها از نحوه تولید گرفته تا ویژگی ها و دلایل استفاده از این نخ در قالیبافی بپردازیم.

 

نخ ابریشم چیست و چگونه بدست می آید؟

در واقع به نخ حاصل از پیله کرم ابریشم نخ ابریشم گفته می شود. حال اگر بخواهیم نحوه بدست آمدن این نخ رو برای شما تشریح کنیم اینگونه است که کرم ابریشم بر روی برگ درخت توت تخم گذاری می کند و بعد از 10 روز از این تخم ها، لاروهای کرم ابریشم بیرون می آید و این لاروها در طی 25 روز دور خود یک پیله ایجاد می کنند. بعد از تکمیل شدن پیله، این پیله ها را در داخل آب جوش می اندازند تا کرم ابریشم داخل آن بمیرد و پیله ابریشم از آن جدا شود. حدود 25 درصد این پیله ها، ابریشم خالص است و از هر پیله حدودا 500 الی 1300 متر تار بدست می آید که این تارها بعد از ریسیده شدن به نخ ابریشم که در قالیبافی و تولید پارچه استفاده می شود، تبدیل می شود.

 

ویژگی های نخ ابریشم

بارزترین ویژگی این نخ که با یک نگاه می توان آنرا فهمید، براقیت آن است. نخ ابریشم بطور خارق العاده ای توانایی بازتاب نور از سطح خود را دارد که همین عامل سبب براقیت بالای این نخ شده است.

ویژگی بعدی، ظرافت نخ ابریشم است. البته درست است که نخ ظریفی است ولی استحکام بسیار بالایی دارد طوریکه استحکامش با یک سیم فلزی هم قطر برابری می کند. همچنین این نخ بسیار سبک است. همین ویژگی های گفته شده در بالا دلیل قیمت بالای این نخ را توجیه می کند.

بدلیل انعطاف پذیری و مقاومت در برابر حرارت، نخ ابریشم در مقابل تغییر شکل های حاصل از شستشو و حرارت از مقاومت خوبی برخوردار است. انعطاف پذیری بالا همچنین سبب شده است که قابلیت ریسندگی و تابندگی خوبی نیز داشته باشد.

مقاومت در برابر بیدخوردگی یکی دیگر از ویژگی های بارز این نخ است. در واقع می توان گفت که بید بر روی ابریشم اثری ندارد.

 

ویژگی های نخ ابریشم و کاربرد آن در فرش و تابلو فرش

نخ ابریشم

 

انواع نخ ابریشم:

 

نخ ابریشم به دو دسته ی طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود.

 

ابریشم طبیعی:

 

ابریشم طبیعی بصورت طبیعی و از پیله کرم ابریشم بدست می آید و خود به دو دسته ماشینی و دستی تقسیم می شود. تفاوت این دو دسته در نحوه ریسیده شدن ابریشم است. در حالت ماشینی، تار ابریشم طبیعی بدست آمده از پیله توسط دستگاه ریسیده شده و به نخ ابریشم تبدیل می شود ولی در حالت دستی این کار توسط دست انجام می گیرد.

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که پیله ابریشم را می توان هم در طبیعت بصورت طبیعی یافت و هم بصورت پرورشی در پرورشگاه های کرم ابریشم بدست آورد.

 

ابریشم مصنوعی:

 

نوعی الیاف مصنوعی است که جنس آن از فیبر سلولزی بازسازی شده است. اسم دیگری که با آن ابریشم مصنوعی شناخته می شود، ابریشم بامبو است. ابریشم مصنوعی برای اولین بار در سال ۱۸۹۱ از فیبر سلولز توسعه یافته بنام Art Silk یا ویسکوز وارد بازار شد. نام این فیبر در سال ۱۹۲۴ در ایالات متحده رسما به ریون تغییر یافت.

 

نحوه تشخیص انواع نخ ابریشم

در این بحث چند حالت پیش می آید. حالت اول اینکه کار بافته شده در مقابل شما قرار دارد و می خواهید متوجه شوید که آیا ابریشم مورد استفاده طبیعی است یا مصنوعی.

برای تشخیص در این حالت دو روش وجود دارد:

روش اول: این است که دست خود را بر روی فرش یا تابلوفرش بکشید و آن را اصطلاحا مالش دهید. اگر در این حالت گرما ایجاد شد و دست شما احساس گرما کرد یعنی ابریشم طبیعی است در غیر اینصورت ابریشم مصنوعی است.

روش دوم: به این صورت است که ابریشم طبیعی وقتی خیس شده و خشک می شود بر روی کار می خوابد و ناهمواری بر روی فرش یا تابلوفرش ایجاد می شود ولی در ابریشم مصنوعی چنین اتفاقی نمی افتد.

 

حالت دوم هم این است که نخ ابریشم را بصورت نخ در دست دارید و می خواهید ببینید آیا مصنوعی است یا طبیعی.

 

در این حالت چهار یا پنج سانت از آن را ببرید و آتش بزنید اگر خیلی زود گر گرفت و به خاکستر تبدیل شد و رنگ خاکستر آن سیاه بود یعنی ابریشم طبیعی است در این حالت بوی ایجاد شده مانند بوی سوختن مو است. ولی اگر بعد از سوختن، خاکستر آن سفید بوده و بوی سوختن کاغذ بدهد ابریشم مصنوعی است.

تا اینجا توانستیم ابریشم طبیعی را از مصنوعی تشخیص بدهیم. حال می خواهیم ابریشم طبیعی دستی را از ابریشم طبیعی مصنوعی تشخیص دهیم بصورت زیر عمل می کنیم:

یک نخ ابریشم را در بین دو انگشت خود قرار می دهیم و در طول نخ حرکت می کنیم اگر قطر نخ در طول نخ تغییر کند نخ ابریشم طبیعی دستی است و اگر تغییر نکند ابریشم طبیعی ماشینی است.

 

نخ ابریشم در قالیبافی

از دیر باز استفاده از نخ ابریشم در قالیبافی بسیار متداول بوده و دلیل این امر هم وجود ویژگی های خاصی است که این نخ را مناسب برای قالیبافی کرده است.

از جمله این ویژگی ها استحکام و براقیت خاصی است که این نخ دارد. براقیت نخ ابریشم باعث ایجاد رنگ و لعابی بسیار چشم نواز در فرش و بخصوص در تابلوفرش می شود. همچنین استفاده از ابریشم باعث برجسته دیده شدن جاهایی می شود که در آن ها از ابریشم استفاده شده است. استحکام این نخ هم باعث عمر طولانی فرش یا تابلوفرش هایی می شود که از این نخ در آن استفاده شده است.

ویژگی مهم دیگر این نخ ظرافت بسیار بالای آن است. این ظرافت باعث شده که بتوان نقوش بسیار زیبا و ریزی را با استفاده از نخ ابریشم بوجود آورد. بهمین دلیل است فرش های تمام ابریشم دارای رجشمار بالای ۶۰ هستند.

مقاومت نخ ابریشم در مقابل بیدخوردگی و انعطاف پذیری بالای آن هم از جمله ویژگی های دیگری است که این نخ گرانبها را برای استفاده در فرش و تابلوفرش مناسب کرده است.

اگر بخواهیم از لحاظ بافت به نخ ابریشم نگاهی بیندازیم باید بگوییم که بافت نخ ابریشم نسبت به سایر نخ ها سختی و مشقت بیشتری دارد و این سختی را می توان از چند منظر بررسی کرد. اول اینکه بدلیل ظرافت بالای این نخ، فرش های بافته شده از این نخ دارای رجشمار بالا هستند و هر چقدر رجشمار بالاتر نیاز به دقت هم بالاتر. در اینگونه فرش ها فشار زیادی به چشم می آید و دلیل آن هم اولا ریزبافت بودن و ثانیا بازتاب شدید نور توسط نخ ابریشم است. همچنین بافت اینگونه فرش ها بسیار زمانبر بوده و همچنین بدلیل بافت خاصی که این نخ دارد موجب خوردگی سر انگشتان بافنده های عزیز می شود.

برای مراقبت از چشم در حین بافتن فرش یا تابلوفرش ابریشم می توانید یک پارچه سیاه پشت دار قالی آویزان کنید تا از میزان بازتاب نور بکاهد.

از نخ ابریشم هم در چله و هم در پرز فرش و تابلو فرش استفاده می شود و گاها در فرش و تابلوفرش های تمام ابریشم از پود نازک و ضخیم ابریشمی هم استفاده می شود. البته استفاده از ابریشم به عنوان چله بیشتر در تابلوفرش ها و فرش های تمام ابریشم دیده می شود.

فرش های تمام ابریشم و فرش هایی که ابریشم زیادی دارند برای جاهایی که پاخور زیادی دارند مثل راهروها اصلا مناسب نیستند و بیشتر مناسب هال و پذیرایی هستند.

قیمت نخ ابریشم و دستبافته های ابریشمی

قیمت خود نخ ابریشم اولا بدلیل ویژگی های منحصر بفردی که قبلا گفته شد و دوما بدلیل سختی و هزینه بر بودن تولید این نخ، بسیار گران است.

فرش و تابلوفرش هایی که از ابریشم بافته می شود بسیار گرانبها و ارزشمند هستند و دلیل گران بودن این نوع دستبافته ها را می توان دو عامل دانست. عامل اول قیمت بالای خود این نخ است. بدلیل استفاده بسیار زیاد از نخ ابریشم در این فرش ها قیمت اینگونه فرش ها بسیار بالاست. عامل دوم هم سختی و مشقت بافت اینگونه از فرش هاست. همان طورکه قبلا هم گفته شد بدلیل ظرافت نخ ابریشم بافت فرش های ابریشمی بسیار سخت و پر مشقت و زمانبر است.

 

نخ ابریشم با توجه به استفاده آن در رجشمارهای مختلف دارای قطرهای مختلفی است که با نمره های مختلف شناخته می شوند. نمره های متداول مورد استفاده در تابلوفرش ۳۶، ۳۹ و ۴۲ هستند. طرح های تابلوفرش مجموعه پارسین دارای رجشمار ۵۰ هستند که نمره نخ ابریشم مناسب برای این رجشمار نمره ۳۹ می باشد. مجموعه پارسین فرش در بسته های نخ و نقشه خود از نخ ابریشم طبیعی شرکت شکوفه که از شرکت های بنام در زمینه نخ ابریشم است، استفاده می کند.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

برای مشاوره و راهنمایی در واتساپ لطفا اینجا کلیک کنید.

 

شماره تلفن مشاوره: 09104868680 – 04132310229

(برای تماس در حالت موبایل روی شماره ها کلیک فرمایید)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *